Sipariş değerlendirme nedir?

Sipariş değerlendirme özelliğimizle alışveriş sürecinde memnun kaldığın yönleri ya da yaşadığın problemleri satıcıyla açık bir şekilde konuşabilirsin. Sürekli büyüyen bir topluluk olarak buranın kurallarını beraber belirliyoruz. Eğlenceli, arkadaş canlısı ve birbirimize destek olduğumuz bir platform yaratmak bizim elimizde. Yorumların bu nedenle bizim için çok değerli :)


* Yalnızca gerçekten tamamlanmış siparişler için değerlendirme alınır.

* Değerlendirmeler 1 ila 5 yıldız arasında yapılır.

* Bir Dolap 5 değerlendirmeye ulaşmadan diğer kullanıcılar o dolabın değerlendirmesini göremez. Taraflı yorumların satıcının satışlarını olumlu ya da olumsuz etkilemesini istemeyiz.

* Yapılan tüm değerlendirme detaylarına Dolap sayfalarındaki yıldızlara tıklayarak ulaşabilirsin.


     


Nasıl yıldız verilir ?

Satın aldığın ürün kargo ile sana ulaştıktan sonra sipariş detay kısmından siparişi onayladığın zaman `Sipariş Değerlendirme` butonumuz otomatik olarak karşına çıkacak.

Bu kısımda satıcının seninle olan iletişimini, ürünün sana anlatılan gibi çıkıp çıkmadığını, ve ürün paketinin özenli olup olmadığını yıldız vererek oylayabilirsin.

Bütün bu sorulara ek olarak belirtmek istediğin bir şey varsa değerlendirme kısmına da yorumunu ekleyebilirsin. Düşük puanlamaların sebebini yorumlar kısmında açıklayabilirsen diğer alıcılar ve bizler de neyin hatalı gittiğini görerek bir sonraki satış için bunları iyileştirebiliriz.

Aynı şekilde beğendiğin noktaları da yorumlarında dile getirmekten çekinme :))

   

Alıcı olarak ürünü onayladıktan sonraki 15 gün içerisinde sipariş değerlendirmesi yapabilirsin.

Değerlendirme süresinin dolmasından 1 gün önce sana sipariş değerlendirmen için kalan süreni hatırlatan bir mail alacaksın.

Sipariş değerlendirmen satıcıya push bildirimi ve mail olarak iletilecek.